Jak naprawić gitarę klasyczną?

Gitara to jeden z najpopularniejszych instrumentów strunowych. Występuje w różnych wersjach, z których najbardziej znaną i najczęściej wykorzystywaną jest gitara klasyczna. To od niej zaczyna się przygodę z muzyką i naukę gry. Nylonowe struny użyte w gitarach klasycznych wydają bardzo ciepłe brzmienie, a ich końce bywają zakończone plastikową kulką lub nie (wówczas należy zawiązać strunę na mostku samemu).

Gitara klasyczna wyróżnia się spośród innych gitar między innymi gryfem, który jest zdecydowanie szerszy niż w innych instrumentach. Natomiast jego połączenie z pudłem zaczyna się przy dwunastym progu, aczkolwiek zdarzają się gitary klasyczne, w których producenci eksperymentują i zmieniają ich podstawową budowę.

Zdarza się, że muzycy próbują kombinować z gitarą klasyczną i zakładają do niej metalowe struny. Nie jest to najlepszy pomysł! Takie struny wymagają znacznie większego naprężenia, aby odpowiednio nastroić gitarę, przez co gryf gitary może się wygiąć lub nawet całkiem wyłamać, a tego nikt przecież nie chce.

Gitary klasyczne, tak jak każdy inny instrument strunowy mogą rozstroić się lub zniszczyć. To całkiem naturalne. Wtedy najlepiej nie próbować samemu naprawiać ich, a lepiej udać się do profesjonalnej pracowni lutniczej i powierzyć swój skarb doświadczonym w naprawie rękom zawodowego specjalisty. Lutnik to rzemieślnik, który specjalizuje się w konstruowaniu i serwisowaniu instrumentów strunowych. Wie o nich wszystko, dlatego jest w stanie skutecznie naprawić większość problemów z gitarą.

Naprawa gitary klasycznej powinna być poprzedzona diagnozą problemu. Na tym etapie ocenia się skalę problemu i zniszczeń i planuje ewentualne działania naprawcze. Myśli się też wówczas o elementach, które trzeba będzie wymienić. Jeśli gitara klasyczna wyprodukowana została masowo w fabryce, właściciela nie wiążą z nią żadne sentymenty, a problem do naprawy jest spory – może okazać się, że jej serwisowanie będzie zupełnie nieopłacalne. Ale jeśli jest odwrotnie, lutnik zabiera się do rozwiązywania problemu używając do tego najlepszej jakości narzędzi.

Author: darmowe-gry-online-24.pl