Szachy – czy to gra dla dzieci?

Szachy – logiczna gra dla każdego

Szachy to gra towarzyska (aczkolwiek niektórzy grają w nie sami ze sobą 🤷‍♀️), której początki miały miejsce w Indiach w V-VI w.n.e. Zasady dopracowali natomiast Persowie, “szach-mat” w ich języku oznacza “król jest martwy”, co idealnie pasuje na koniec gry. Korzyści gry w szachy były więc znane i cenione już w zamierzchłych czasach.

Współcześnie doceniamy szachy jako grę, która wspomaga rozwój umiejętności obserwowania, zachowania rozwagi, bycia przezornym oraz zapobiegliwym. To genialna gra logiczna, która wspaniale wpływa na rozwój już od najmłodszych lat. Nauka gry w szachy jest więc pożądanym i coraz bardziej popularnym zajęciem dodatkowym dla dzieci.

Szachy i ich wpływ na dziecko

Największe efekty gry w szachy zaobserwować można u dzieci powyżej 7 roku życia. To w tym wieku gracze mają szansę na znaczną poprawę zdolności koncentracji oraz rozwój wyobraźni. Szachy mają też znaczny wpływa na umiejętność porządkowania myśli, planowania, a także na poprawę rozumienia konsekwencji swoich działań.

Ponadto ta wyjątkowa gra logiczna zdecydowanie podnosi iloraz inteligencji. Efekty tego typu potwierdzone zostały wieloma badaniami. W 2003 roku w Australii, Murray Thompson odnotował znaczny wzrost IQ uczestników lekcji gry w szachy, co przypisał ćwiczeniom logicznego myślenia oraz koncentracji, bez których nie da się grać w szachy.

Poprawa umiejętności

Szachy rozwijają zdolności matematyczne u dzieci. Wiąże się to z umiejętnością przetwarzania napływających bodźców, przy jednoczesnym nadaniu im właściwego znaczenia. Zaskakujące jest, iż szachy są w stanie wpłynąć na zdolności językowe, mimo że nie używa się pod nich praktycznie żadnych słów. Badacz, Albert Frank udowodnił, że gra wzmacnia zdolności indywidualne dziecka na tyle, że motywowane zostają też inne sfery, między innymi sfera językowa.

Oprócz ilorazu inteligencji, szachy zwiększają także inteligencję emocjonalną. Potęgują one bowiem zdolność do zauważania, kontroli oraz oceny emocji przeciwnika. Dlatego, im dłużej dziecko w nie gra, tym uczy się emocji większej liczby osób – co bardzo pomaga ćwiczyć tę umiejętność. Nauka gry w szachy to niezliczona ilość korzyści dla dziecka w każdym wieku. Warto więc zapisać je na zajęcia, dzięki którym rozwinie w sobie każdą z nich.

Author: darmowe-gry-online-24.pl