Przez wielu graczy lata 90. XX wieku uważane są za złoty okres w historii gier wideo. W tym okresie wydano bowiem wiele kultowych dzisiaj produkcji, takich jak Diablo, Half-Life, czy Quake – wiele z tych gier doczekało się licznych kontynuacji, a niektóre z nich wydawane są do dzisiaj (jak Grand Theft Auto, czy Heroes of Might and Magic). W niektóre z tych kultowych produkcji nadal gra cała rzesza zapalonych graczy, pomimo, iż zostały wydane ponad 20 lat temu, a poziomem wykonania znacznie odbiegają od współczesnych produkcji.


Jako, że najpopularniejszym sprzętem służącym do rozrywki są komputery osobiste, na naszej liście znajdują się produkcje wydane na PC. Jako, że nie sposób obiektywnie wytypować najlepszych gier z tak wielu świetnych produkcji, to 20 najlepszych gier lat 90-tych przedstawiamy w sposób alfabetyczny. Gry wchodzące w skład jednej serii przedstawiamy jako jedną pozycję. Pominęliśmy produkcje wydane pod koniec roku 1999.

Oto lista 20 kultowych gier lat 90-tych.

Age of Empires (1997)

Age of Empires

Age of Empires to wydana w 1997 roku gra strategiczna czasu rzeczywistego. Debiutancka produkcja studia Ensemble zebrała dobre oceny krytyków i została pozytywnie przyjęta przez graczy, w związku z czym powstał cały cykl gier, wydawanych do dzisiaj. Akcja gry Age of Empires rozgrywa się w starożytności, na przestrzeni ponad 10 tys. lat. Gracze mogą wcielić się we władcę jednej z 12 starożytnych cywilizacji, w tym Egipcjan, Persów, czy Sumerów. Zadaniem graczy jest pokierowanie rozwojem wybranej cywilizacji poprzez cztery epoki: kamienną, neolityczną, brązu i żelaza.

Baldur's Gate – Wrota Baldura (1998)

Baldur's Gate – Wrota Baldura

Baldur's Gate – Wrota Baldura to osadzona w świecie fantasy gra cRPG, wydana w 1998 roku. Gra nieznanej wtedy firmy Bioware, wskrzesiła podupadający od lat gatunek gier RPG. Sukces zawdzięcza dzięki oparciu się na zasadach gier ze „złotego okresu” tego gatunku, czyli w początkach lat 90-tych.


Akcja gry Baldur's Gate rozgrywa się w świecie Zapomnianych Krain (stworzonym na potrzeby gry Dungeons & Dragons) i opowiada o młodzieńcu, którzy musi opuścić dwór swojego przybranego ojca. Długa wyprawa po mrocznej kranie doprowadzi go w końcu do konfrontacji z ukrywającym się złem.

Civilization (1991)

Civilization

Civilization to pierwsza część najstarszej i najdłuższej serii gier strategicznych w historii (obok SimCity). Wydana w 1991 roku gra Civilization wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród miłośników strategii turowych – gra była przełomowa i położyła podwaliny pod cały gatunek.


Akcja gry Civilization rozgrywa się na przestrzeni wielu tysięcy lat, od starożytności do czasów współczesnych. Gra pozwala dowolnie sterować rozwojem całej cywilizacji, zarówno w sferze ekonomicznej i militarnej, jak i kulturowej.

Command & Conquer (1995) i Command & Conquer: Red Alert (1996)

Command & Conquer: Red Alert

Command & Conquer to osadzona w realiach science-fiction gra strategiczna, wydana w 1995 roku – zapoczątkowała ona cały cykl gier RTS, a w właściwie trzy podserie, Tiberian, Red Alert i Generals.


Gra Command & Conquer przedstawia konflikt o najbardziej wartościowy surowiec na świecie (tyberium), toczący się pomiędzy ugrupowaniem terrorystycznym Brotherhood of Nod, a organizacją United Nations Global Defense Initiative. Z kolei podseria Red Alert przedstawia alternatywną wersję historii, w której dzięki przeniesieniu się w przeszłość (za pomocą wehikułu czasu), zabito Hitlera, co jednak nie powtrzymało wybuchu II Wojny Światowej – w alternatywnym świecie wywołał ją Stalin.

Diablo (1996)

Diablo

Diablo to osadzona w fantastycznym świecie gra akcji RPG, stanowiąca dzisiaj kanon tego gatunku – to pierwsza część niezwykle popularnego cyklu gier, w który przez lata grały dziesiątki milionów osób na całym świecie. Wydana w 1996 roku przez Blizzard Entertainment gra jest jednym z pierwszych przedstawicieli gatunku hack'n'slash – w rankingu serwisu gry-online.pl zajęła ona drugie miejsce na liście najlepszych gier hack'n'slash w historii (na pierwszym znalazła się gra… Diablo II).


Fabuła gry Diablo osadzona jest w świecie dark-fantasy, zwanym Sanktuarium i przedstawia walkę księcia Aidana z tytułowym Diablo – demonem, który próbuje zawładnąć tą mroczną krainą. Gra polega głównie na wyrzynaniu w pień hord potworów i udoskonalaniu bohatera.