Historia gier MMORPG rozpoczęła się w drugiej połowie lat 90-tych, kiedy to została wydana pierwsza pełnowymiarowa gra MMORPG, czyli Meridian 59. W następnych latach powstały kolejne tytuły z gatunku MMORPG (w tym EverQuest, Lineage i RuneScape), jednak prawdziwą popularność gatunek zdobył dopiero kilka lat później (w 2004 roku), wraz z premierą gry World of Warcraft, opartej na popularnej serii gier strategicznych Warcraft. Dzięki ogromnemu sukcesowi gry, w kolejnych latach nastąpił prawdziwy wysyp gier MMORPG (mniej lub bardziej popularnych), który trwa do dzisiaj.


Tworząc ten ranking sugerowaliśmy się przede wszystkim średnimi ocenami i liczbą głosów na największych polskich serwisach o grach. Zaznaczamy, że do naszego zestawienia dostały się jedynie gry wydane na PC, oraz tylko te wydane nie później, niż 10 lat temu.


Oto ranking 10 najpopularniejszych gier MMORPG w Polsce.

10. Runes of Magic

Runes of Magic

Gra Runes of Magic została wydana w 2009 roku przez studio Runewaker Entertainment. W szczytowym okresie w Runes of Magic grało kilka milionów osób na całym świecie. Gra jest wzorowana na świecie World of Warcraft. Akcja gry Runes of Magic rozgrywa się w rozległym świecie fantasy zwanym Taborei. Rozgrywka polega głównie na zaliczaniu kolejnych misji i zadań (których jest ponad 3500), oraz odkrywaniu nowych krain i walce z innymi postaciami. To co wyróżnia Runes of Magic od większości tego typu gier, to system wieloklasowości, dzięki któremu gracz może przypisać do swojego bohatera cechy i umiejętności kilku różnych klas.


Gra Runes of Magic jest dostępna za darmo – można ją pobrać na stronie wydawcy gry »

9. Path of Exile

Path of Exile

Path of Exile to gra MMORPG z gatunku hack'and'slash, wydana w 2013 roku przez studio Grinding Gear Games. W 2014 roku w Path of Exile grało kilka milionów osób. Akcja gry Path of Exile rozgrywa się w mrocznym świecie fantasy, w którym gracz wciela się w bohatera, który został wygnany ze swojej ojczyzny na zniszczony i nieprzyjazny kontynent, gdzie aby przetrwać, będzie musiał walczyć z innymi banitami.


Gra Path of Exile jest dostępna za darmo – można ją pobrać na oficjalnej stronie gry »

8. Neverwinter

Neverwinter

Neverwinter został stworzony w 2013 roku przez studio Cryptic Studios – gra bazuje na czwartej edycji Dungeons & Dragons. Akcja gry Neverwinter osadzona jest w realiach uniwersum Forgotten Realms, w okolicach tytułowego miasta Neverwinter – jednego z nielicznych, które przetrwało po przejściu magicznej plagi ponad sto lat temu. Gracz wciela się w bohatera, który wraz z innymi śmiałkami postawia pomóc odbudować dawną świetność Neverwinter, co jednak próbują uniemożliwić mroczne siły.


Gra Neverwinter jest dostępna za darmo – można ją pobrać na stronie wydawcy gry »

7. The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar

The Lord of the Rings Online: Shadows of Angmar to osadzona w świecie fantasy gra MMORPG, oparta na powieściach J. R. R. Tolkiena pt. „Władca Pierścieni” – gra została wyprodukowana przez Turbine Entertainment i wydana 2007 roku. Akcja gry rozgrywa się oczywiście w Śródziemiu, gdzie gracz wciela się w jedną z czterech zamieszkujących tę krainę ras, wypełniając niebezpieczne misje, walcząc w epickich bitwach, oraz odwiedzając znane z książek i filmów lokacje i spotykając popularnych bohaterów.


Gra The Lord of the Rings Online od 2010 roku oparta jest na modelu F2P (free-to-play), a więc jest dostępna za darmo – można ją pobrać na oficjalnej stronie gry »


Więcej o grze The Lord of the Rings Online możesz przeczytać tutaj »

6. Age of Conan: Hyborian Adventures

Age of Conan: Hyborian Adventures

Age of Conan: Hyborian Adventures to wyprodukowana w 2008 roku przez studio FunCom gra MMORPG, rozgrywająca się w świecie fantasy opisanym przez pisarza Roberta E. Howarda – gra nawiązuje do popularnych opowieści o słynnym barbarzyńcy, Conanie z Cymerii. W odróżnieniu o wielu innych gier MMO, w Age of Conan grę rozpoczyna się w trybie jednoosobowym, rozwijając w tym czasie swoje umiejętności i zdolności – dopiero po przygotowaniach można wkroczyć do rozległego świata i zmierzyć się z tysiącami innych graczy.


Gra Age of Conan: Hyborian Adventures od 2011 roku oparta jest na modelu F2P, a więc można w nią zagrać za darmo – można ją pobrać na oficjalnej stronie gry »