Gry strategiczne to jeden z najbardziej popularnych gatunków gier, wciągający codziennie na wiele godzin dziesiątki milionów osób z całego świata. Pierwsze gry strategiczne pojawiły się już w drugiej połowie lat 80-tych, jednak prawdziwą popularność zyskały dopiero w latach 90-tych, wraz z popularyzacją komputerów osobistych – w tym okresie powstało wiele kultowych strategii, których kolejne wersje pojawiają się nieprzerwanie od kilkunastu lat, nawet do dzisiaj.


Oto 10 najlepszych i najpopularniejszych serii gier strategicznych w historii cyfrowej rozrywki.

10. Command & Conquer (1995-2012)

Command & Conquer

Command & Conquer to wydawana przez Electronic Arts seria gier strategicznych, podzielona na trzy podserie, Tiberian, Red Alert, oraz Generals. Pierwsza część gry powstała w 1995 roku, a ostatnia w 2012 – ostatnia część, pod tytułem Command & Conquer: Tiberium Alliances powstała w wersji na przeglądarkę i została oparta na modelu F2P.


Seria Tiberian przedstawia konflikt pomiędzy dwoma frakcjami o fikcyjny surowiec tyberium, który ze względu na swoje właściwości stał się najbardziej wartościowym surowcem na świecie. Seria Red Alert umiejscowiona jest w alternatywnej wersji historii, w której A. Einstein stworzył wehikuł czasu i cofnął się w czasie, aby powstrzymać Hitlera przed wywołaniem II Wojny Światowej – wojna jednak wybuchała, tyle, że za sprawą Stalina. Z kolei seria Generals przedstawia walkę USA i Chin z organizacją terrorystyczną GLA.

9. Total War (2000-2015)

Total War

Total War to popularna seria gier strategicznych, będąca kombinacją strategii czasu rzeczywistego i strategii turowej. Pierwsza część gry została wydana w 2000 roku (jako Shogun: Total War), a najnowsza w 2015 (pod tytułem Total War: Attila) – w sumie powstało osiem odsłon gry i szereg rozszerzeń. Jednym z licznych atutów tego cyklu jest realistyczne odwzorowanie historycznych realiów, w tym taktyki walki i wyglądu jednostek.


Rozgrywka w grach z serii Total War dzieli się na dwie oddzielne części, w których podstawą są działania strategiczne toczone na mapie kampanii, w klasycznym systemie turowym, które polegają na stopniowym rozbudowywaniu swojego imperium – druga część rozgrywki to taktyczne bitwy, toczone w czasie rzeczywistym.

8. Civilization (1991-2014)

Civilization

Civilization to najstarsza i najdłuższa seria gier strategicznych w naszym zestawieniu. Pierwsza część gry powstała bowiem w 1991 roku, a ostatnia w 2014 – w ciągu 24 lat obecności na rynku, gra Civilization doczekała się w sumie 18 różnych części lub dodatków. Akcja gier z serii Civilization rozgrywa się na przestrzeni wielu tysięcy lat, od starożytności do czasów współczesnych, a nawet przyszłości. Gry z serii Civilization pozwalają graczom dowolnie sterować rozwojem wybranej cywilizacji w sferze militarnej, ekonomicznej i kulturowej.

7. Anno (1998-2014)

Anno

Anno to seria gier strategicznych czasu rzeczywistego. Pierwsza część gry powstała w 1998 roku, a ostatnia w 2014 – ostatnia część, pod tytułem Anno Online powstała jako gra przeglądarkowa i została oparta na modelu F2P (free-2-play). Akcja gier z serii Anno rozgrywa się w okresie średniowiecza, w latach 1400-1700 – poza częścią z 2011 roku, która rozgrywa się w roku 2070. W grach z serii Anno gracze zostają odkrywcami nowych lądów i pionierami kolonizacji.


Ostatnia część gry, wydana w 2013 roku, dostępna jest dla wszystkich chętnych całkowicie za darmo – aby w nią zagrać, wystarczy się zarejestrować na stronie producenta gry »

6. Age of Empires (1997-2014)

Age of Empires

Age of Empires to seria gier strategicznych czasu rzeczywistego, wyprodukowana przez Ensemble Studios, oraz wydana przez Microsoft Studios. Pierwsza część gry powstała w 1997 roku, a ostatnia w 2014 – w 2011 roku ukazała się wersja sieciowa gry (Age of Empires Online). Akcja gier z serii Age of Empires rozgrywa się na przestrzeni wielu epok historycznych i umożliwia graczowi wcielenie się we władcę największych cywilizacji w historii ludzkości. Rozgrywka w Age of Empires koncentruje się głównie wokół wydobywania surowców i eksploracji terenu, oraz budowy armii i ekspansji militarnej.