W czasach, gdy za produkcję gier wideo odpowiadała często tylko jedna osoba lub niewielkie studio, stworzenie popularnej gry wymagało jedynie prostego komputera i odpowiedniego oprogramowania, w związku z czym produkcja gier kosztowała stosunkowo niewiele czasu i pieniędzy. Obecnie nad produkcją popularnych tytułów pracują zespoły złożone nawet z kilkuset osób, nawet przez kilka lat, wykorzystując przy tym potężne komputery i najnowocześniejsze technologie. Wszystko to powoduje, że budżety współczesnych gier rosną w ogromnym tempie i już nie tylko dorównują budżetom hollywoodzkich superprodukcji, ale i je przewyższają.


Oto ranking 10 najdroższych gier komputerowych w historii cyfrowej rozrywki.

Miejsce 10. Tomb Raider (2013) – 100 mln dolarów

Tomb Raider

Tomb Raider to najnowsza część klasycznej serii przygodowych gier akcji, stanowiąca prequel wydarzeń z poprzednich części, w której gracze wcielają się w młodą Larę Croft, zanim ta została słynną poszukiwaczką przygód. Fabuła gry Tomb Raider rozgrywa się na wyspie u wybrzeży Japonii, na którą główna bohaterka trafia po zatonięciu statku badawczego, gdzie nieustannie stara się przetrwać, ścigana przez członków złowieszczego kultu.


Koszt produkcji gry Tomb Raider wyniósł około 100 milionów dolarów, jednak jak najbardziej się opłacił – w ciągu 48 godzin od premiery sprzedano ponad milion egzemplarzy gry, zaś do połowy 2014 roku ponad 6,5 miliona. Tomb Raider spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem nie tylko ze strony graczy, ale i krytyków – grę chwalono przede wszystkim za ciekawą i emocjonującą rozgrywkę, oraz doskonałą oprawę graficzną.

Miejsce 9. Red Dead Redemption (2010) – 100 mln dolarów

Red Dead Redemption

Red Dead Redemption to konsolowa przygodowa gra akcji opowiadająca o schyłku ery Dzikiego Zachodu i ostatnich dniach wielkich rewolwerowców – to sequel wydanej w 2004 roku gry Red Dead Revolver. W grze Red Dead Redemption, gracz wciela się w bandytę Johna Marstona, próbującego zostać porządnym obywatelem – zostaje jednak uwikłany w skomplikowaną intrygę z kowbojami, indianami i przemysłowcami.


Koszt produkcji gry Red Dead Redemption wyniósł ponad 100 milionów dolarów – w ciągu roku od premiery sprzedano jednak ponad 8 milionów egzemplarzy gry. Red Dead Redemption sprzedał się wyjątkowo dobrze, a przy tym okazał się wyjątkowo udany – gra otrzymała bardzo wysokie oceny (wynoszące średnio aż 95%), a na gali VGA (Video Game Awards) została wybrana grą roku. Grę chwalono głównie za fabułę, otwarty świat, oraz efekty wizualne.

Miejsce 8. Grand Theft Auto IV (2008) – 100 mln dolarów

Grand Theft Auto IV

Grand Theft Auto IV to kolejna odsłona wyjątkowo popularnej serii kontrowersyjnych gier akcji, wyprodukowanych i wydanych przez Rockstar Games. Głównym bohaterem w grze Grand Theft Auto IV jest Niko Bellica, bohater wojenny z Jugosławii, który za namową swojego kuzyna postanawia opuścić Europę i przybyć do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkracza do świata przestępczego.


Koszt produkcji gry Grand Theft Auto IV wyniósł około 100 milionów dolarów, jednak dzięki ogromnej popularności serii GTA na całym świecie, poniesione koszty zwróciły się wielokrotnie – w ciągu 24 godzin od premiery sprzedano aż 3,6 miliona egzemplarzy gry (roztrzaskując rekordy sprzedaży), a do połowy 2013 roku ponad 25 milionów. Grand Theft Auto IV jest jedną z najwyżej ocenianych i najlepiej sprzedających się gier w historii elektronicznej rozrywki.

Miejsce 7. Disney Infinity (2013) – 100 mln dolarów

Disney Infinity

Disney Infinity to przeznaczona głównie dla dzieci gra zręcznościowa, w której można zobaczyć najsłynniejsze postacie i światy z filmów wytwórni Disney’a i Pixara. Rozgrywka w Disney Infinity toczy się na fabularnych poziomach, stworzonych na podstawie marek Disney’a, zawierających liczne zagadki do rozwiązania i zadania do wykonania.


Koszt produkcji gry Disney Infinity wyniósł około 100 milionów dolarów – w ciągu roku od premiery sprzedano około milion egzemplarzy gry, a do 2014 roku ponad 3 miliony. W porównaniu do ogromnego budżetu, liczba sprzedanych egzemplarzy gry wydaje się być stosunkowo niewielka – wytwórnia Disney spodziewa się jednak osiągnąć w przyszłości ponad 1 miliard dolarów przychodu z tej produkcji.

Miejsce 6. Max Payne 3 (2012) – 105 mln dolarów

Max Payne 3

Max Payne 3 to kolejna odsłona popularnej serii gier akcji, w której gracz wciela się nowojorskiego policjanta, który próbuje odzyskać dobre imię i wymierzyć sprawiedliwość mordercom swojej rodziny. Tym razem fabuła gry rozgrywa się w São Paulo, gdzie główny bohater postanowił zatrudnić się jako ochroniarz wyjątkowo bogatej rodziny. Niedługo po objęciu stanowiska, żona szefa zostaje porwana, a Max dostaje zadanie odzyskać ją z rąk gangu porywaczy.


Koszt produkcji gry Max Payne 3 wyniósł około 105 milionów dolarów – niestety, gra nie sprzedała się tak dobrze, jak oczekiwali tego producenci. W pierwszym miesiącu sprzedano bowiem tylko 440 tysięcy egzemplarzy gry, co przy tak wysokim budżecie było sporą porażką – pomimo słabego debiutu, w ciągu roku od premiery sprzedano 4 miliony egzemplarzy gry i studio odzyskało włożone w tą produkcję pieniądze.